Tugendhat, kráska s příběhem

"Tuhle krasavici se silným příběhem najdete v Brně, v Černopolní ulici 45..."
Vila Tugendhat je funkcionalistickým 'dítětem' architekta Ludwiga Miese van der Rohe. Vila jse bezesporu revolučním dílem, které ve své době oplývalo řadou technických specifik, která pěknou řádku let po stavbě Tugendhatu nikdo nepřekonal... a možná, jistým způsobem, nepřekoná dodnes.

Ať už se jednalo o systém proudění vzduchu (vzduch proháněný přes cedrové piliny, které vytvářely příjemnou vůni...), vytápění (nebo ochlazování vzduchu, pomocí tekoucí vody přes kameny...) nebo revoluční okenice, které se daly jednoduše zasunout do podlahy (a pod okny vedly trubky s teplým vzduchem, aby se okna nemlžila...).
I přestože vila působí jako jednopatrová, ve skutečnosti má patra tři! Kouzlo! Dokonale splývá s přírodou a najdete v ní velké množství cizokrajných dřevin, minerálů, zimní zahradu a mou oblíbenou onyxovou stěnu, která při západu slunce září oranžově-lososovou barvou. Zázrak ♥ 
Vila byla postavena v roce 1930 (stavba trvala pouhých 14 měsíců a přišla tehdy na 5 000 000 korun). Obývaná původními majiteli byla pouze do začátku války. Majitelé Tugendhatovi, kteří byli Židé, emigrovali. Velkou část původního vybavení se jim podařilo odvézt s sebou.

Kráska prožila těžké časy.
Nejprve byla obsazena německými úředníky, byla z ní kancelář.Během války přišla o ebenovou stěnu, která byla v jídelně. Po roce 1945 přišla další 'rána' v podobě Rudé armády, která z ní udělala ubytovnu. Vojáci vybavení prodávali, ničili a dokonce s ním zatápěli! Vilu dokonce zasáhl i pumový útok, který zničil všechny okenice, kromě velké v jídelně, která byla zasunuta do podlahy.


Onyxová stěna zázrakem přežila!
Onyxová stěna měla štěstí, bývalý správce vily ji ještě před válkou obehnal betonovou stěnou.

Jestli jste doteď váhali, jestli vilu navštívit (protože není v Praze, ale v Brně - ano, taky je mi to moc líto), měli byste mít jasno! Tahle návštěva Brna za to stojí!


Komentáře

Oblíbené příspěvky