Hořkosladká velká cena Ruska

"Velká cena Ruska přinesla velká zklamání i kardinální kousek..."
Verstappen jezdcem dne, Botasse přešel smích...
První zklamání se odehrálo nedlouho po startu. Oba dva vozy Torro Rosso odstoupily z technických důvodů ze závodu.

Zato jezdcům Red Bullu se dařilo. Ačkoli kvůli penalizacím (z technických důvodů) startovali až z konce startovního roštu, oběma se podařilo velmi rychle prodrat na bodované příčky. Za zmínku stojí Verstappenův obdivuhodný výkon, kdy se mu podařilo z devatenácté pozice dostat na pátou příčku. Dlouho byl dokonce leadrem závodu. Dnes jezdec zároveň oslavil 21. narozeniny a nadělil si tak perfektní dárek. Musím podotknout, že i když je Max občas horká hlava, troufám si tvrdit, že máme možnost sledovat, jak se rodí hvězda a možná i (v budoucnu) mistr světa.
Ricciardovi se i po výměně předního křídla podařilo dojet závod za jeho týmovým kolegou.

U Ferrari a u Mercedesu už takové nadšení nepanovalo. Ferrari nemělo dobrý start. Räikkönen na startu skvěle podržel týmového kolegu, naproti tomu Vettel nevyužil šanci předjet Hamiltona a v této křeči zůstal až do konce závodu.

Drama po zastávkách v boxech.
Ferrari se zjevně nepoučilo z minulých velkých cen a opět nepodrželo Vettela déle na trati. Tentokrát sice nejel ani Vettel ani Räikkönen do boxů jako první, ale Seb jel takřka kolo po Levisovi. Čímž si nezískal dostatečný náskok ani nezajistil 'čerstvost' pneumatik. Po vyjetí z boxů se sice Vettelovi podařilo zařadit před Hamiltona, bohužel si to příliš dlouho neužil a do konce závodu se nedostal do šance předjet Mercedes.
Jak jsem již zmínila, mám posledních cca pět závodů pocit, že Seb je v křeči. Dokážu to pochopit. Ale někdy je zkrátka lepší zariskovat než pak litovat promarněné šance o titul, protože se závodník držel zpátky.
Kimi si po celý závod udržel čtvrtou pozici a prozatím je v poháru jezdcům stále na třetí příčce.

Skutečné drama se ovšem neodehrávalo mezi Ferrari a Mercedesem. Nýbrž uvnitř Mercedesu. Po zastávkách v boxech bylo Valterimu taktně oznámeno, že je potřeba pustit Levise před sebe.
Bottasovi, který zajel zároveň i pole position se to pochopitelně nelíbilo. Nezbylo mu ovšem nic jiného než ustoupit týmové strategii.

Po závodě jsme tak mohli sledovat vlažný potlesk, zklamaného Bottase a nemluvného Hamiltona.
Nikdo se neradoval. Ještě aby. Bottas měl skvělý víkend a vítězství si zasloužil. Nehledě na to, že Hamilton by měl bodový náskok na Vettela dostatečný, i kdyby dojel na druhém místě.
Opět se ukázalo, že Mercedes si nejen neváží Valteriho práce, ale nezáleží mu ani na týmovém duchu a pohodě. Jak jsem v nedávném článku zmiňovala... je otázkou času, kdy Valterimu dojde trpělivost.
Ano, role týmové dvojky, chceme-li tohle slovo používat, tu je a bude, ale v žádném případě se nerovná ponižování a neuznání jezdce.
Komentátoři Sky Sports trefně podotkli, že chápou, že se ani fanoušci neradují, neboť chtějí vidět vyhrávat 'dobré chlapy'.

Aby Mercedes nenarazil a následující velké ceny neukázaly, že se týmové problémy a rivalita dají přenést přímo na trať, kde jde o vše...

Komentáře

Oblíbené příspěvky