TRANSGAS, krvácející dědictví

"Uvnitř brutalistního komplexu Transgas to vypadá např. jako v kongresáku. Touhle optikou bychom ho mohli zrovna tak nechat na pospas developerům. Na jeho místě by se taky dozajista vyjímala skleněná krychle plná kanclíků..."

zdroj: commons.wikimedia.org/wiki/User:VitVit
Developerská společnost HB Reavis to dotáhla do konce a hodlá celý komplex Transgasu srovnat se zemí. Spousta lidí si neuvědomuje, že Transgas na Vinohradské není jen 'ta jedna nízká budova, která vypadá jako otočená krabička od kefíru', ale celý komplex včetně věžáků, fontány, schodiště. Stane se dávání architektonického dědictví všanc developerům novým trendem? Opravdu chceme nahradit cennou architekturu nemoderními skleněnými pikslami pro kanclíky a obchodní domy?

O tom, že demolice může začít k 15. 8. 2018 informoval web earch.cz V jejich článku se můžete také dočíst, že kauza Transgas není jediným příkladem nekoncepčního zacházení s architektonickým dědictvím druhé poloviny minulého století.

Rozhovor s architektem Aulickým na DVTV.

Transgas
Architekti: Václav Aulický, Jiří Eisenreich, Ivo Loos, Jindřich Malátek, spolupráce Jan Fišer
galerii si můžete prohlédnout na http://www.earch.cz/cs/revue/demolice-transgasu-muze-zacit-v-polovine-srpna-majitel-uz-podal-zadost

Komentáře

Oblíbené příspěvky