Pleťové limity, každý je má

Pozor! Tenhle článek dost možná vyzní, v dnešní mluvě, jako hodně self-love & feminist sdělení. Ve skutečnosti to tak úplně není.
Rozhodla jsem se napsat článek o tom, co je nám holkám lomeno ženám dost nepříjemné a nerady se s tím chlubíme.


Vzhledem k tomu, že jsem ten typ člověka, u kterého se stoupajícím věkem stoupá počet různých nehod spojených s alergiemi. Zpravidla se mi moje alergie projevuje v očích, na obličeji, krku a rukou. Tedy na nejviditelnějších částech těla.

Když se mi to stalo poprvé brečela jsem strachy, že mi to zůstane. Že budu jako ty holky z amerických reality show a budu mít milion followerů za to, že se nebojím otevřeně mluvit a o svém zohaveném obličeji. Srazilo mě to na kolena, otekl mi obličej tak, že jsem ani nemohla otevřít oči a vlastní máma mě bez nadsázky nepoznala. Ano, tolik opuchlý obličej jsem měla (foto na konci článku). V první chvíli jsem se za sebe strašlivě styděla a nebyla schopná vyjít ven, dokud se to co možná nejvíc nezlepší. Kůži jsem měla napjatou, místy s puchýři, které po týdnu, když otok částečně opadl, začaly svědit. Trvalo tři týdny než se mi obličej, co se otoku týče, vrátil do původní velikosti. Následovala další velmi 'příjemná věc'. Slezla mi kompletně veškerá kůže z celého obličeje včetně očních víček, rtů a uší. Vytvoří se vám pochopitelně vrstva nová. Ta je ovšem extrémně citlivá a to natolik, že zrudnete pomalu i po umytí vodou.

Nejvíc mě trápí kosmetika, prací prášky a nakonec jídlo. Ještě bych ráda podotkla, že nejsem ten typ ženy s tou nejcitlivější pletí, naopak.
Sice má moje pleť jisté limity - i vzhledem k tomu, že jsem zrzovlas, ale ani zdaleka nemám tu nejcitlivější pokožku. Se sluncem například nemám problém vůbec. Pokud se namažu, nebo použiju makeup s UV, slunce mi pouze 'vytáhne' pihy. Trpím na velmi výrazné kruhy pod očima (možná je to i tím, že mám velmi světlou pleť), mám pigmentový flíček ve vnějším koutku oka. Mé oči jsou obecně citlivější i na světlo, často mi praskají koutky a spodní víčka mám vrásčitá. I přes to si myslím, že má pleť vydrží skutečně hodně, a že reakce pokožky nemusí být nutně spjaty pouze se senzitivní pokožkou.

Co tím vším chci říct je:

Neplácejte na sebe cokoli, co má hezký obalRozhodně bychom měly využívat potenciál dnešní nabídky kosmetických společností. Německý řetězec DM poskytuje obrovské množství veganské i bezlepkové kosmetiky. Z vlastní zkušenosti mohu vyzdvihnout i značky LUSH, RYOR, Scottish Fine Soaps a Crabtree & Evelyn. I když se u vás alergie na běžné ne-vegan, nebo ne-cruelty free produkty doposud neprojevily, neznamená to, že nikdy nepřijdou. Stačí oslabená imunita, špatné psychické rozpoložení a problém je na světě. Dost možná po takové zkušenosti budete mít alergii na vícero podobných produktů, které jste do té doby nepoužívaly, nebo  s nimi historicky neměly problém.

Výrobky s označením vegan a netestováno na zvířatech, popřípadě 'cruelty free' především neobsahují tělu nebezpečné látky a konzervanty. To znamená, že i když vám na srdci zvířátka a certifikáty neleží, tohle vám zaručí, že na ně s největší pravděpodobností nebudete mít alergickou reakci. Dezinformacím o tom, že přírodní - dekorativní kosmetika není kvalitní - nevěřte!. Tyhle hoaxy už dávno vzala voda a odličovací mléko.


Mějte rády. Najděte balanc mezi etikou a svým pohodlím
Nestyďte se přiznat, co se vám stalo a jak vás to poznamenalo. Stejně tak nezavírejte oči před nedostatky vaší pleti a nestyďte se o nich mluvit. Mnohdy je rada kamarádky cennější než hodina googlení, jak ten problém vyřešit.

Jak jsem řekla, pleť má své limity a musíte jí dát čas na regeneraci. Nestyďte se, i když podotýkám, že při mé nejhorší zkušenosti jsem nevycházela z domu dokud mi nezmizel otok.  Nenanášejte na sebe makeup hned, jakmile se vám to zlepší, nepodléhejte  tlaku společnosti.Přišla jsem na to, že i přes fakt, že se po uzdravení líčím dál, se nemám za co stydět i nenalíčená!

Měly bychom se mezi sebou o problémy a zkušenosti dělit. Jedna druhou vzdělávat.


Mně osobně se  eskapáda s kosmetikou týkala celkem čtyřikrát. Poprvé, po nalíčení v Makeup Institutu jsem skončila dokonce na kapačkách v nemocnici. Podruhé, to bylo způsobené špatnou pleťovou maskou. Potřetí, mě nalíčili na natáčení reklamy - a mě nenapadlo, po všech těch zkušenostech, si přinést vlastní make-up (ale už jsem se poučila!).
Naposledy jsem příčinu neodhalila, což mě maličko děsí.

Neboje se mi napsat a podělit se o vaše zkušenosti. Šťastnou ruku při výběru kosmetiky!

Z vlastní zkušenosti doporučuji kapky 'Ocuflash' pro citlivé oči:


Komentáře

Oblíbené příspěvky